Archiwum wiadomości

Nowy regulamin ROD

Wpis z dnia 13 lutego 2016 | Autor wpisu: | Kategoria: Archiwum wiadomości | Możliwość komentowania Nowy regulamin ROD została wyłączona

01_DZ11Działkowcu, sprawdź co ci wolno! – o nowym Regulaminie ROD przeczytasz w listopadowym „działkowcu”

Już od 1 stycznia 2016 r. działkowców obowiązywać będzie nowy Regulamin ROD. Warto zapoznać się z nim jak najwcześniej. Pomoże w tym listopadowy numer miesięcznika „Działkowiec”, w którym prawnicy Związku przystępnie i krótko przekazują najważniejsze jego regulacje. Dotyczą one m.in. tematów:

● Do czego służy działka i czego na niej nie wolno robić;

● W co można wyposażyć działkę, a co jest zabronione;

● Jak zbudować/zmodernizować altanę zgodnie z prawem, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty związane z koniecznością usunięcia nieprawidłowości;

● Jakie sadzić rośliny i gdzie, aby nie być w sprzeczności z przepisami;

● Jakie zwierzęta można hodować na działce:

● Które rośliny można usunąć bez zezwolenia, a które go wymagają oraz gdzie je uzyskać;

● Infrastruktura ogrodowa – czym jest i jak można z niej korzystać;

● Czy można palić ogniska i spalać odpady na działce;

● Kto i kiedy ma prawo wjeżdżać do ogrodu samochodem.

Uchwalenie nowego Regulaminu ROD, to kolejny etap dostosowywania reguł obowiązujących w 4738 ogrodach prowadzonych przez PZD do nowej ustawy o ROD. Nowy Regulamin jest efektem prac komisji złożonej z ogrodowych praktyków i prawników oraz konsultacji z działkowcami i zarządami ogrodów. Dlatego też poza zgodnością z obowiązującym prawem, porusza sprawy związane z codziennym funkcjonowaniem ogrodu, zagospodarowywaniem i korzystaniem z działki, a także zasadami zgodnych relacji międzysąsiedzkich, co ma szczególne znaczenie w dużych ogrodach. Wszystko to ma zapewnić sprawne funkcjonowanie ogrodu. Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą o ROD przepisy nowego Regulaminu obowiązują nie tylko działkowców, ale wszystkich przebywających w ogrodzie.

Pełny tekst regulaminu ROD dostępny jest na www.pzd.pl, a w najbliższym czasie, w formie broszurowej, trafi do ogrodów.

Chcesz być na bieżąco? – Kup listopadowy numer „Działkowca”. To jedyna okazja na otrzymanie regulaminu ROD w „pigułce”! Listopadowy numer „Działkowca” w sprzedaży od 20 października. Warto pamiętać, że miesięcznik „działkowiec” jest też na wyposażeniu ogrodowych bibliotek.

Ważne Przestrzeganie regulaminu można egzekwować na drodze sądowej. Wprawdzie większość sporów sąsiedzkich jest rozwiązywana w ogrodach na drodze polubownych postępowaniach, ale zdarza się, że strony konfliktu idą do sądu. Wówczas podstawą wyroku są właśnie postanowienia regulaminu. Ponadto uporczywe łamanie regulaminu może stanowić przesłankę wypowiedzenia prawa do działki (art. 36 ustawy o ROD).